Dinsdag werd bekend dat het raadslid Inez van Verseveld uit de fractie van Kleurrijk Langedijk is gezet door het bestuur van die partij. Nu danst het bestuur en de overige fractie al sinds jaar en dag naar de pijpen van de fractievoorzitster, maar voor de tribune hebben ze het hier over het bestuur. Op zich is dat eigenlijk voor Langedijk wel gunstig deze interne verhoudingen binnen die club, want ooit begonnen met vijf zetels in 2006 wist ‘Barre An’ Kloosterboer die fractie terug te brengen naar een partij met drie zetels.
Ondergetekende maakte mee dat op haar initiatief in een achterkamertje in Sint Pancras werd gesproken over het functioneren van de toenmalige fractievoorzitter. Op mijn vraag waarom de fractievoorzitter daar niet bij was uitgenodigd was het antwoord dat de uitkomst hem wel zou worden verteld. Dat was voor mij reden om uit die fractie te stappen, omdat je in mijn ogen binnen een club heel goed over elkaars functioneren kunt spreken, maar dan wel met de persoon in kwestie erbij. Op dat moment stonden er echter al burgerraadsleden te trappelen om de opgegeven zetel(s) in te nemen. Het zal Nico van der Wel wel flink zijn tegengevallen dat ik op persoonlijke titel tot het eind van die raadsperiode ben blijven zitten. Het ging mij wat al te ver om plaats te maken voor mensen die puur uit eigen belang, het raadsgeld, in de raad wilden. Een week na mijn vertrek moest Mike van Cronenburg, de fractievoorzitter, uit de fractie en ook hij hield zijn zetel. Bij de gemeenteraadsverkiezingen werd ‘Barre An’ behoorlijk afgerekend op, zoals zij meende die te hebben, haar populariteit. Een plek voor in de kerk en scriba voor haar geloofsverwanten leverde slechts drie zetels op. In de periode 2010-2014 verloor ze geen raadszetels aan opstandige raadsleden die opstapten. Ze had de wind er flink onder, maar met haar ‘kennis en inzicht’ had zij een wethouder aangetrokken die het net iets langer dan een jaar volhield. Bij het ontbreken van enig bestuurlijke ervaring en nodige miskleunen moest deze voormalige sherryschipper wel zijn wethouderszetel opgeven.
Uiteindelijk moest de PvdA haar partij uit de brand helpen en leverde een wethouder.
Bij de verkiezingen van 2014 bleef haar partij weer op drie zetels steken en doordat ze via de achterkamer probeerde de coalitie-onderhandelingen te omzeilen kwam onder haar leiding haar partij buiten de coalitie te staan. De vrouw schittert in haar onvermogen om het politieke spel te spelen. Dat bleek ook wel in de periode 2014-2018 waar een burgerraadslid van die partij op moest stappen omdat hij bleek uit eigen belang in een forumvergadering als woordvoerder op te treden. Als fractievoorzitter hoor je je woordvoerders aan te wijzen, maar ook dat heeft ‘Barre An’ allemaal niet onder de knie.
Wat ze wel goed kan is enorm zeiken op en over de coalitie en als je haar goed beluistert dan hoor je de frustratie dat zij buitenspel staat en dat is de schuld van al die andere partijen in de raad. Haar treft geen blaam. Zeker die coalitie in Langedijk is de boosdoener, achterkamertjespolitiek en nooit transparant. Nee, dan ‘Barre An’! Altijd transparant, zelfs nu met het uittreden van mevrouw Van Verseveld is zij de transparantie zelve in het Alkmaarse suffertje van vandaag. Zo zegt zij: “We hebben geen commentaar. Dat hebben ‘wij’ in de fractie zo afgesproken. Ja dat is voor ons inderdaad ongebruikelijk.”
De fractie bestaat nu uit twee leden en het tweede lid, Ton Buis, heeft nog nooit een stom woord in de raad gesproken dat ergens toe doet. Hare Majesteit ‘Barre An’ heeft de touwtjes in handen.
Wat ooit enthousiast als Kleurrijk Langedijk begon is onder haar leiding afgegleden via Kleurloos Langedijk naar een terminale fase in deze raadsperiode welke voor Langedijk mogelijk zal eindigen in een Kleurdood Langedijk. Het huidige bestuur en fractie maakten en maken in ieder geval een niet al te levendige indruk. In Alkmaar vrezen ze haar komst als de bestuurlijke herindeling tussen Heerhugowaard en Langedijk een feit is en Sint Pancras op zou gaan in Alkmaar. Ter verdediging en angst voor haar mogelijke toekomstige inwoonster heeft Alkmaar op voorhand de Herenweg voor ‘Barre An’ alvast maar afgesloten.