Je moet als kritisch volger van bestuur en politiek jezelf zo af en toe flink in de arm knijpen om je te kunnen realiseren dat het allemaal werkelijk is dat je ziet en hoort gebeuren. Zoals waarschijnlijk vele politieke volgers in Dijk en Waard was ik afgelopen donderdag nieuwsgierig of de politieke windvaan Jan Kramer wethouder in Leusden zou worden en had mijn iPad op de klok van 20.00 uur afgestemd op de raadszaal van Leusden. Werkelijk het overtrof mijn stoutste verwachtingen. Dat de keuze op ‘onze’ plucheplakker Jan lijkt te zijn gevallen, doet eigenlijk al het ergste vermoeden, maar dit overtrof mijn stoutste verwachtingen. Of je naar de remake van het ‘laatste avondmaal’ zit te kijken met aan het hoofd een voorzitter die vanuit de hoogte als een Romeinse vorst het in ogenschouw neemt en alleen aanwezig lijkt te zijn om de volgende gang van de maaltijd aan te kondigen.
Werkelijk in de afgelopen twintig jaar veel voorbij zien komen in de raad van Langedijk en Dijk en Waard, maar dat in 2023 zoiets als een gemeenteraad van Leusden nog bestaansrecht heeft is ongelooflijk. Ik kan me niet voorstellen dat er ook maar iets constructiefs uit deze raad gaat komen. Wat wel grappig was om te zien was dat er in die raad al een oudere uitvoering van Jan Kramer zit bij monde van het voormalige lid van de Socialistische Partij en huidig coalitiegenoot namens Sociaal Leusden, Guus van Ginkel. Draaikonten zijn dus niet vreemd in Leusden, maar of de raad van Leusden daar mee om kan gaan valt ernstig te betwijfelen.
Ondanks de aansporingen van de Romeinse aanvoerder, Gerolf Bouwmeester, zat er weinig beweging in de maaltijd. Nadat de eerste twee gangen nog vlot waren opgediend, stokte de maaltijd volledig. Waar de maaltijd voornamelijk omdraaide was het feit dat er een besluit moest worden genomen om twee nieuwe wethouders aan te nemen. De introductie van deze wethouders werd gedaan door de hofmeester van dienst Frank de Wit die draaikont Kramer op het schild moest tillen en de al eerdergenoemde Guus van Ginkel die wethouder nummer drie introduceerde. De overeenkomst tussen Van Ginkel en Kramer kwam in beider introductie nog het duidelijkst tot zijn recht.
Marleen Treep was wel de revelatie van het Leusdens passiespel. Als eerste mocht zij, na een beloofde schorsing van tien minuten die uitliep tot een half uur, zich bij de tafelgasten introduceren en zij ontpopte zich in wijze van spreken en uiten van haar geloofsovertuiging als een ware Maria Magdalena die in de komende raadsvergaderingen zeker niet in Leusden zal misstaan. Heel anders verging het de politieke Judas uit Zuid-Scharwoude. Zijn persoonlijke introductie in de raad was werkelijk tenen krullend. Dat hij de Leusdense politieke geloofsgemeenschap toch wist te overtuigen zegt niets over zijn kwaliteiten. Als je met zo’n grote en lange bestuurlijke carrière nog steeds niet fatsoenlijk het volk kan toespreken en dan toch wordt verkozen dan heb je met raadsleden te maken die echt geen enkele kwaliteit hebben om ook maar iets voor hun kiezers te kunnen betekenen.
We zijn nog niet van hem af.
Voor Dijk en Waard werd afgelopen donderdag het boek plucheplakker nog niet gesloten, want het schijnt dat Jan Kramer nog een keer naar de gemeenteraad komt als raadslid. Blijkbaar wil hij zich onder zijnsgelijken nog een keer wentelen in de eer en roem die een politieke draaikont als hij meent zich toe te komen. Jan heeft gedurende zijn carrière altijd jaloers opgekeken naar mensen die een treetje hoger dan hem op de politieke ladder stonden en zal zichzelf dat genoegen graag nog eens andersom willen doen smaken. Op negen mei zullen zijn collega raadsleden hem als een overwinnaar moeten feliciteren en misschien zelfs dat hij nog een afscheidsdinertje vooraf zal kunnen hebben met burgemeester Maarten Poorter om tijdens het eten mogelijkheden te bespreken over hoe Jan misschien wel de Romeinse veldheer Gerolf Bouwmeester pootje kan lichten. Er zit tenslotte in Leusden nog wel iemand nog een treetje hoger dan hij. In Dijk en Waard bereiden wij ons in ieder geval voor op een avond die in het teken staat van toespraken over het geweldige werk dat Judas hier achterlaat en spreekt iedereen zijn beste verwachtingen uit voor het volk en bestuur in Leusden. De eerste werkbezoeken zouden die avond al gepland kunnen worden.
Bloemen, felicitaties en hulde aan politieke Judas uit Zuid-Scharwoude. Dat de bodes in ieder geval 9 mei extra stoelen zullen bijzetten voor de familie van Jan die dit van nabij willen meebeleven volgens de rijke Roomse familietraditie.